,

GORENJE BOS6737E06B

Достапност:

На залиха


Енергетска класа: A,
IconLed,
Начин на поставување:Вграден,
Ширина: 595 mm, Висина: 595 mm

18.500 ден

На залиха

Спореди

 

 • Електрична рерна · BOS6737E06B
 • Начин на поставување: Вграден
 • Енергетска класа: A
 • IconLed
 • Димензии: Ширина: 595 mm, Висина: 595 mm, Длабочина: 564 mm

 

AIRFRY
Здраво задоволство

Сега можете да уживате во крцкавоста и вкусот на помфрит без дополнителни калории. Овој метод на интензивно печење на топол воздух не бара маснотии за да се обезбеди совршено вкусна крцкава златна кора.Во комбинација со специјален перфориран сад за печење (во зависност од моделот на рерната), ќе постигнете уште подобри резултати за печење. Методот AirFry е погоден за помали парчиња месо, риба, зеленчук или полу-подготвена замрзната храна, како што се помфрит или „пилешки прсти“.

Брзо загревање
За инспирација во последен момент

OptiBake рерните достигнуваат температура до 200°C за само 5 минути, заштедувајќи 30% од времето потребно за класично загревање на рерната, што ги прави едни од најбрзите на пазарот.Оваа функција е одлична за рецепти за кои е потребна загреана рерна. Светлосен и звучен сигнал ќе ве извести кога рерната ќе ја достигне посакуваната температура.

Функција за пица
Најдобрата пица во градот

Оваа програма со прилагодлива температура за печење до 300°C е специјално дизајнирана да ви помогне да печете совршена пица, фокача, леб и слични печени деликатеси.

Extra Steam
Полесен начин за печење со пареа

Програмата ExtraSteam создава совршена средина за готвење со пареа, што гарантира дека вашиот леб добро ќе нарасне и ќе има крцкава кора. Сè што треба да направите е да ставите малку вода во плитка тава, да ја изберете програмата ExtraSteam и да ја оставите рерната да го направи остатокот.

 

 

Совршен грил
Двоен грејач за рамномерно крцкава храна

Најдобри резултати за печење се постигнуваат со комбинација на голем и мал грејач, кога помалиот грејач се наоѓа во внатрешноста на поголемиот. Мудро позиционирање на грејачот обезбедува оптимална циркулација на топол воздух и носи одлични резултати за печење секој пат – така што храната е крцкава однадвор и мека одвнатре.

Home Made облик
Рамномерно печено секој пат

Gorenje рерните се добро познати по нивниот иновативен заоблен ентериер, што е нивна препознатлива одлика многу години наназад. HomeMade обликот е инспириран од традиционалните фурни на дрва и обезбедува подобра циркулација на воздухот во споредба со конкурентите.Сега HomeMade обликот е целосно редизајниран и протокот на воздух е усовршен благодарение на новиот дизајн на грејачот и подобрената дистрибуција на вентилација. Затоа, температурата е стабилна низ целата рерна.Никогаш повеќе нема да ви изгори јадењето од едната страна и да не се испече од друга страна.

Frozen Bake
Најбрзиот начин за печење замрзнати деликатеси

Оваа ефикасна програма за печење е совршен избор за сите замрзнати јадења и претходно подготвени оброци.

Потпекување
За највкусна златна кора

Функцијата за потпекување (Gratin) ви овозможува да создадете совршена златно-кафеава кора на лазањи, месо, компири и други потпечени јадења.

Big Space
Волумен од 77 литри

Дали сте подготвени за XXL рецепти? Иновативното дизајнерско решение овозможува поголема внатрешност на рерната и целосно искористување на ширината на рерната. На секој сад за печење има повеќе простор, а супериорната технологија ќе обезбеди подеднакво печена храна на сите нивоа.

Gentle Bake
За супер сочна и мека храна

 

Оваа функција се однесува на лесно, бавно и рамномерно печење. На овој начин, влагата се задржува во храната, и останува супер сочна и мека. Погодна за подготовка на месо, риба или колачи на едно ниво.

Телескопски водилки

Лесно и безбедно ракување со садови за печење

 

Нежните телескопски водилки овозможуваат совршен преглед на процесот на печење, како и побезбедно и полесно ракување со садовите за печење. Во зависност од моделот, OptiBake рерните од Gorenje имаат телескопски водилки на едно или на две нивоа кои се извлекуваат ¾. Како дополнителна опција, исто така нудиме и флексибилни телескопски водилки на едно ниво кои лесно се поставуваат на посакуваното ниво на жичани водилки.

Child Safe

Кога треба да се оддалечите за момент

OptiBake рерните од Gorenje се грижат за целото семејство, вклучително и за децата. Сега е побезбедно да ги оставите децата сами во кујната затоа што механичкото заклучување на вратата на рерната ги спречува да ја отворат вратата на рерната во било кое време.

DC+ систем
Ефикасно управување со топлината

Системот DynamiCooling ефикасно ја лади надворешноста на рерната (или куќиштето) за да спречи какво било оштетување предизвикано од високи температури. Во рерните со DynamiCooling+ системот, сензорите за топлина го регулираат ладењето на надворешните ѕидови на рерната додека не достигнат температура од 60°С. Ова е особено погодно во рерна со функција за пиролитичко чистење која работи на екстремно високи температури.

 

Gentle Close & Gentle Open
Оставете го вашето готвење да направи бучава, а не вратата од рерната

За нежно отворање или затворање на вратата на рерната, без бучава, потребен е само нежен допир.

Отстранливо стакло на вратата
Лесен пристап, лесно чистење

Стаклото на вратата од рерната може лесно да се отстрани, обезбедувајќи полесно чистење и поради тоа, секогаш е одличен поглед во рерната.

 

Основни информации

 • Тип на апарат: Електрична рерна
 • Тип на рерната: Мултисистемска
 • Линија: Essential линија
 • Енергетска класа: A
 • Боја: Црна
 • Матерјал на внатрешноста на рерната: ECO Email (рерна и плехови)
 • Шарка на вратата: SoftOpen и GentleClose шарка на вратата
 • HomeMade Plus облик на рерната: Да

Карактеристики

 • Осветлување на рерната: Горе
 • Рамна површина на вратата од рерната: Внатрешна стаклена површина на вратата која лесно се отстранува
 • Горен грејач: Не
 • Совршен грил (PerfectGril): Да
 • ExtraSteam: Да
 • SuperSize: Да
 • Запекување: Да

Опрема

 • Водилки за тави: Телескопски водилки на едно ниво со целосно извлекување
 • Плехови: Длабока емајлирана тава за печење, Плитка емајлирана тава за печење
 • Решетка на рерната: 1
 • Сонда за месо (MeatProbe): Не

Ефикасност

 • Употреблив волумен на рерната: 77 l
 • Максимална температура на рерната: 300 °C
 • Максимална површина на тавата за печење: 1360 cm²

Сигурност

 • Врата: Двојно застаклена компактна врата со еден температурен дефлектор
 • Температура на вратата на рерната: Compact Door
 • Сигурносно заклучување на вратата: Механичко
 • Термоелектричен осигурувач со автоматско исклучување: Да
 • Вентилатор за ладење: Дополнително динамичко ладење на рерната DC+

Управување

 • Регулирање на температурата: Механичко управување
 • Тајмер: IconLed
 • Облик на копчињата: Push pull копчиња

Начини на загревање

 • Програми: Брзо загревање (FastPreheat)
 • Програми: Горен и долен грејач со вентилатор
 • Програми: Голем инфра грејач со вентилатор
 • Програми: Печење на топол воздух (AirFry)
 • Програми: Кружен грејач со пареа
 • Програми: Долен и горен грејач со пареа
 • Програми: Голем инфра грејач
 • Програми: GentleBake
 • Програми: Функција за пица
 • Програми: Печење замрзнати јадења (FrozenBake)
 • Програми: Одмрзнување (Defrost)
 • Програми: Чистење со AquaClean функција
 • Програми: Осветлување на рерната

 

Технички податоци

 • Потрошувачка на електрична енергија (Вентилаторска): 0.821 kWh
 • Приклучна моќ: 3.5 kW
 • Ширина: 595 mm
 • Висина: 595 mm
 • Длабочина: 564 mm
 • Ширина на просторот за монтажа макс.: 564 mm
 • Ширина на просторот за монтажа мин.: 560 mm
 • Висина на просторот за монтажа макс.: 600 mm
 • Висина на просторот за монтажа мин.: 590 mm
 • Длабочина на просторот за монтажа мин.: 550 mm
 • Бруто тежина на апаратот: 30 kg
 • Нето тежина на апаратот: 28 kg
 • Приклучна моќ: 220-240 V

 

Тежина 28 кг
Баркод

КГ

Гаранција (во месеци)

60

Вие исто така би сакале…